Glasovna higiena - skrb za glas
- Mar 31, 2024
- 2 min read
Glas je eden najpomembnejših pripomočkov za sporazumevanje. Potrebujemo ga za govor, smejanje, jok, kričanje, petje in vzklikanje. O nas pove veliko več, kot pa besede, ki jih pri izražanju ubesedimo. Raziskave so pokazale, da ton glasu, glasovna modulacija in ostali glasovi predstavljajo kar 38 % sporočila, medtem ko besede le 7 %. Delež nebesednega izražanja predstavlja kar 55%. Besede pravzaprav nimajo veliko pomena v sporazumevanju, saj bistvo izrazimo prav z govorico telesa in tonom glasu.
Zanimivo je prav to, da nas in našo osebnost oblikuje v veliki meri okolje, v katerem živimo. Pod tem vplivom, smo večinoma nezavedno, deloma z zavestnimi odločitvami oblikovali tudi glas. Glede na to smo prevzeli tako zdrave, kot tudi zdravju škodljive navade, ki jih v odrasli dobi težko spremenimo. Vsakdanji glas se razlikuje od resničnega glasu. Pri vsakdanjemu glasu gre za to, da ga prilagodimo glede na vlogo v družbi, potlačena čustva itn. Resnični glas pa čustva izrazi in jih ne potisne v nezavedno, ter na ta način izrazi človekovo pravo osebnost.
Na kakovost glasu vplivajo različni dejavniki. To so: rast kosti, hrustancev, mišic, vpliv hormonov (androgeni, estrogeni), splošno zdravstveno stanje, uporaba glasu, življenjski stil, okolje (akustični, mikroklimatski pogoji), kulturni dejavniki okolja, psihološko stanje govorca oz. pevca in degenerativne spremembe.
Dejavniki, ki poleg teh vplivajo na kakovost glasu so okužbe, neugodni mikroklimatski pogoji na delovnem mestu ali doma, neprimerni akustični pogoji na delovnem mestu ali doma, škodljive razvade, alergije, nekatera zdravila, hormonske motnje, gastroezofagealnirefluks in laringofaringealnirefluks, disfunkcija vratne hrbtenice, avtoimunske bolezni slinavk, velofaringealnainsuficienca, osebnostne značilnosti ter govorne navade.
Glasovna higiena/glasovna nega oz. skrb za glas je način obnašanja, ki vpliva blagodejno za glas. Zmanjšuje glasovno obremenitev in pozitivno vpliva na celo telo. Zajema ozaveščanje pozitivnih dejavnikov, kot so redna telesna vadba, zdrava prehrana in psihična kondicija ter negativnih dejavnikov, med katere spadajo kajenje, govorjenje oz. petje v hrupu. Gre za proces osvajanja znanj in veščin ter oblikovanja obnašanja, ki zaradi prakse predstavlja način življenja.
Za vas smo izluščili nekaj praktičnih usmeritev rabe glasu, ki jih lahko prejmete ob prenosu brezplačnega darila.
Comments